
Vi inleder 2026 med särskilt fokus på ombyggnad
Under 2025 färdigställdes flera ombyggnadsprojekt, och året som kommer fortsätter i samma riktning med fler omfattande ombyggnationer.
För oss är ombyggnad ett aktivt val. Vi strävar efter att undvika rivning och i stället arbeta vidare med det befintliga – att förädla, förfina och utveckla det som redan finns. Genom att förstå både dåtid och nutid skapar vi arkitektur som tar ansvar för framtiden.
Varje ombyggnadsprojekt inleds med en noggrann analys av byggnaden, dess historia och dess förutsättningar. Vi synliggör dolda kvaliteter, förstärker befintliga värden och tillför nya lager i byggnadens historia.
(Foto från pågående ombyggnad av Stadsmissionens dagverksamhet och akutboende på Högbergsgatan i Stockholm.)